Ağın Leblebisi (Elazığ)

1. LEBLEBİ NEDİR?

Leblebi nohut işlenerek elde edilir. Özellikle kırmızı nohutlar özel fırınlarda kavrulur ve 3 kez tavlama (ısıtma) işlemi yapılarak son olarak nohutlar kurutulduktan sonra leblebi elde edilir. Nohutlar fırınlarda kavrularak ısıtıldıktan sonra bir alana serilirler ve kurumaya bırakılırlar. Kuruyan leblebiler tekrar ıslatılır ve son olarak tavada ısıtıldıktan sonra kabukları çıkarılır. Bu işlemler sırasında ikiye ayrılarak bölünen nohutlar ‘kırık leblebi’ adını alırlar. Bir kez daha kavrulursa ‘çifte kavrulmuş leblebi’ adıyla anılır. Son olarak çeşitli aromalar katılarak tuzlu, şekerli, karanfilli , çikolatalı haline getirilerek tüketime sunulur.

LEBLEBİ NASIL YAPILIR?

Leblebiyi sevenler leblebi tarifini, leblebinin nasıl yapıldığını merak ederler. Merak edenler için biz de ‘leblebi nasıl yapılır, leblebi tarifi nasıldır?’ sorularına cevap olarak bir yazı hazırladık.

Ağın-leblebisi
Ağın-leblebisi

Leblebi nohutun kavrulmuş halidir. Leblebinin ham maddesi olan nohut özenle işlenir ve kurutulmasıyla leblebi elde edilir. Leblebi yapımı için, nohutlar seçilir ve elenerek ayrılırlar. Ayrılan nohutlar odun ateşi fırınlarında kavrulur ve çuvallara doldurularak 3 gün bekletilir. 3. günün sonunda dinlendirilmiş nohutlar tekrar fırınlanır ve 20 güne kadar bir yere serilerek iyice kurutulur. 20.günün sonunda nohutlar nemlendirilir, çuvallanır ve bir gün bu şekilde saklanır. Son olarak 3. kez kavurma işlemi uygulanan nohutlar kabuklarından ayrılır. Kabukları ayrılan leblebiler isteğe göre tuzlu, şekerli, karanfilli veya acılı şekilde aromalar katılarak çuvallanır ve satışa sunulur.

LEBLEBİ NEREDE YETİŞİR?

Leblebi nerelerde yetişir ise bir diğer merak konusu.. Ülkemizde leblebi denilince ilk akla gelen şehir Elazığ.. Elazığ Ağın Leblebisi tüm Türkiye çapında ün kazanmış bir leblebi türü.. Sarı leblebilerin kavrulmasıyla elde edilen Elazığ Ağın Leblebisi kısa zamanda büyük bir ün kazanarak tezgahlardaki yerini aldı.. İlk olarak Şeyh Murat Gazi nohutu ısıtıp bekleterek leblebiyi keşfetmiştir. O günlerden bu günlere kadar üretimi hız kazanarak herkesin sevdiği bir kuruyemiş olmuştur.

Elazığ Ağın Leblebisi dışında Ege bölgesinde de leblebi üretimi hız kazanmıştır. Ege bölgesinde üretilen leblebilerin Elazığ Ağın Leblebilerinden farkı beyaz nohuttan üretilmesidir. Ege bölgesinde beyaz nohut kullanılarak leblebi üretilir. Ege bölgesinde üretilen leblebilere sakız leblebisi denir.